مهر

علمی فرهنگی

ازبین بردن لکه ها

بدون اغراق شیمی علمی است که در تار و پود زندگی ما گسترده شده است و شناخت برخی از نکات ساد ه ی این علم حتی می تواند برای افراد عادی که به طور تخصصی نیز این علم را نمی  دانند، بسیار مفید باشد.دراین صفحات روش ازبین بردن چندنوع ازانواع لکه ها معرفی شده است،امیداست که مورداستفاده قرارگیرد.

   لکه ی جوهر: 1)اگر پارچه ی رنگ شده، نخی باشد می توان آن را با آب ژاول تمیز کرد.

 2 ) اگر جوهر خودنویس روی پیراهن یا لباس شما ریخته، آن را از قسمتی که جوهری شده به مدت پنج دقیقه در شیر قرار دهید . بعد آن را بیرون بیاورید و با آب بشویید تا لکه ی جوهر به کلی پاک شود.

 لکه ی خون: لکه ی خون را نباید با آب گرم شست، چون جای لکه می ماند. برای شستشوی لکه از آب سرد استفاده کنید.

 1 ) روی لکه را با خمیری از آب و نشاسته ی ذرت بپوشانید و به آرامی روی لکه بمالید. پارچه را مقابل آفتاب قرار دهید تا خشک شود . آفتاب خون را از پارچه خارج  کرده و به نشاسته جذب می کند. اگر لکه خوب پاک نشد، عمل فوق را چند بار تکرار کنید.

 2 ) پارچه ی خونی را درون آب سرد آمیخته به نمک خیس کنید. آب را به طور مرتب عوض کنید تا لکه به طور کلی پاک شود.

 لکه ی چربی روی اجاق:  برای پاک کردن لکه ی چربی روی اجاق گاز، یخچال و ... پارچه ای را در سرکه خیس کنید و روی وسایل چرب بمالید.

 لکه ی ظروف چینی: لکه ی چای ، قهوه و آثار سوختگی سیگار را از روی چینی های مرغوب ، با یک دستمال که در جوش شیرین فرو برده اید، از بین می رود.

 آثار زنگار: زنگار یا زنگ آهن بر روی لباس را با لیمو ترش از بین ببرید. لیموترش را از وسط دو نیم کرده، فشار دهید تا آب آن روی لکه بچکد. آن گاه یک لایه نمک روی آن قرار دهید و در مقابل آفتاب آویزان کنید. اگر پارچه ی مورد نظر سفید بود، پس از آغشته کردن به لیمو آن را بالای سر کتری آب در حال جوش نگه دارید. این عمل را تا پاک شدن کامل لکه ها ادامه دهید.

 برای از بین بردن آثار زنگ زدگی چاقو کافی است آن را به مدت نیم ساعت در یک پیاز خام فرو کنید.

زردی اتو: 1 ) اگر لباس یا پارچه در اثر داغ بودن اتو زرد شده باشد ، می توان این زردی را با محلول آب اکسیژنه برطرف کرد. نقاط سوخته را با تکه ای پنبه آغشته به آب اکسیژنه تر کنید. نقاط از بین می رود.

 2 ) مقداری آب پیاز تازه تهیه کنید و آن را بر روی قسمت های لک شده یا برق افتاده بریزید و آن را با آب سرد بشویید.

از بین بردن لکه ی ظروف:در درون ظروف لک شده ، ریواس یا سیب خوراکی بپزید تا لکه ها ناپدید شود.

اثرانگشت روی دیوار:درخانه بسیاراتفاق می افتدکه جای انگشت بچه هاروی دیوارهامی ماند.برای برطرف کردن این لکه هایک سیب زمینی رانصف کنیدوباهرنصف

سيب زميني چندين بار در و پنجره و ديوار بماليد و بعد با يك اسفنج جاي لكه را پاك كنيد.( اين دستور براي ديوارهاي رنگ روغني و پلاستيكي مفيد است.)
لكه هاي روي سفره:اگر سفره شما بر اثر چربي لك گرفته است و با شستن هم از بين نمي رود مي توانيد سفره را بعد از شستن در آفتاب روي بند لباس پهن كنيد و يك روز جلوي نور آفتاب بگذاريد با اين كار نور خورشيد لكه هاي سفره را از بين مي برد.

لكه واكس كفش:اگر بر اثر بي احتياطي لكه واكس روي فرش يا لباستان ماليد مي توانيد ابتدا پنبه اي را خيس كنيد و روي آن بكشيد و سپس روي پنبه مقداري مايع ظرفشويي و بر فرش بماليد.

رفع زنگ زدگي:قفل ها، دستگيره ها و كليدها از لوازمي هستند كه دچار زنگ زدگي مي شوند. اگر از لكه هاي زنگ زدگي جلوگيري نشود، هر روز افزايش مي يابد و در نهايت موجب خرابي آن وسيله مي شود. براي رفع اين مشكل كافي است مقداري نفت را با مقداري روغن خوراكي مخلوط كنيد و به وسيله ي آن قفل ها و كليدها را پاك كنيد مطمئن باشيد كه زنگ زدگي آن به خوبي از ميان خواهد رفت.

لكه هاي رنگ:براي لكه زدايي رنگ ها بايد بدانيم كه چندين نوع رنگ داريم و بعداً براي هر نوع از آنها تدبير خاصي بينديشيم.
سه نوع رنگ داريم:1: لكه هاي مربوط به آبرنگ
2: لكه رنگ پلاستيكي
3: لكه رنگ روغني.
1: زدودن لكه آبرنگ: زدودن لكه آبرنگ ساده است براي اين منظور بايد با آب سرد بشوييد سپس با آب نيمگرم و پودر رختشويي آنها را تميز بشوييد و آب بكشيد و اگر خيلي سمج باشد، پنبه را به گليسيرين آغشته كنيد و روي آن بماليد سپس با آب گرم و پودر رختشويي بشوييد و آب بكشيد و اگر نتيجه نگرفتيد از تربانتين استفاده كنيم.
2: لكه هاي پلاستيكي: ابتدا اضافي رنگ را بتراشيد سپس نفت خام بماليد و با پنبه پاك كنيد و سرانجام با آب گرم و صابون بشوييد و آبكشي نماييد.
3: لكه هاي رنگي روغني: اگر كهنه و خشك است پاك كردن آن تقريباً غير ممكن است اما در صورتي كه هنوز خشك نشده و يا فقط يكي دو روز پيش اتفاق افتاده است بايد چنين كرد: از روي هر نوع پارچه اضافه رنگ را لبه ي تيز كار بگيريد بعد پنبه اي را به تربانتين آغشته كنيد و روي لكه بماليد سپس با پنبه ديگري پاك كنيد اين كار را چندين بار تكرار كنيد و ته رنگ را نيز با آب گرم و پودر لباسشويي از بين ببريد مسلماً از نتيجه كار راضي خواهيد بود.
از بين بردن لكه شمع بر روي كاغذ ديواري

اگر شمع بر روي كاغذ ديواري چكيد و كاغذ ديواري غيرقابل شستشو است ، اول شمع را با كارد از روي ديوار جدا كنيد . سپس با يك مداد پاك كن آن را خوب تميز كنيد.  ‎‎لكه شمع روي وسايل چوبي

مورد بعدي چكيدن شمع روي وسايل چوبي جلا دار است. در چنين حالتي شمع را نبايد تراشيد يا سمباده كشيد . كافي است قسمت لك شده را به آرامي با آب گرم بشوييد و فوراً با پنبه پاك كنيد.  ‎‎

لكه شمع بر روي تابلوهاي نقاشي:در اين صورت با تيغه كارد شمع را پاك كنيد، و بعد با آب نيم گرم  ‎‎و صابون و اسفنج و آن را بشوييد و پاك كنيد . سپس يك پارچه نخي را به ملايمت روي قسمت شسته شده بكشيد، اثري از لكه باقي نمي ماند.

لكه شمع بر روي موزاييك:ابتدا كمي سركه گرم روي لكه بريزيد و بعد آن را ‎‎ با صابون و آب نيم گرم بشوييد و فوراً خشك كنيد.

لكه شمع بر روي پارچه:براي از بين بردن لكه شمع در دو طرف پارچه، كاغذ خشك كن قرار داده و روي آن اتوي ‎‎ داغ بگذاريد . شمع به كاغذ خشك كن مي چسبد و لكه را از بين مي رود.  ‎‎

پاك كردن لكه سوختگي سطحي توسط قند:زماني كه لباس شما بر اثر سوختگي  ‎‎سطحي يا سيگار زرد شده ، زياد نگران نباشيد . با قند بر روي لكه زرد رنگ بكشيد و آنقدر اين كار را انجام دهيد تا لكه از بين برود.

لكه سفيده تخم مرغ:لكه سفيده تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشوييد، زيرا لكه ثابت مي ماند . بلكه براي از بين بردن آن، محل لكه را با آب سرد ، كاملاً بشوييد.

 ‎‎   لك شربت ، شكلات ، مواد قندي
اگر لباس قابل شستشو باشد ، آن را با آب وصابون شستشو ميدهيم ، و لك را از روي پارچه هاي سفيد پنبه اي يا كتاني توسط آب ژاول از بين ميبرند .براي پارچه هاي غير قابل شستشو ، قسمت لك را توسط نفت . شسته تا چربي از بين برود و باقيمانده لك را بوسيله پراكسيد هيدروژن "آب اكسيژنه" از بين ميبرند .

   لك قهوه
بر روي لك پارچه تا ارتفاع پنج تا شش سانتيمتر آب جوش ريخته و براي چند ساعتي به همين حال باقي ميگذاريم ، چناچه لك بر روي لباس پشمي يا ابريشمي باشد لك سريعا توسط آب سرد و يا ولرم پاك ميشود و اگر باقيمانده روغن وجود داشته باشد توسط  نفت از بين ميرود . درصورت بزرگ و يا زباد قديمي بودن لك مقدار كمي از اثر آن باقي ميماند ، كه خشكاندن لباس در مقابل نور خورشيد موجب از بين رفتن آن ميشود و اگر پارچه سفيد است از مواد سفيد كننده ميتوان استفاده كرد

   لك ميوه
براي پارچه هاي قابل شستشو قسمت لك را بر روي يك كاسه قرار داده و از بالا به وسيله كتري محتوي آب جوش مستقيما بر روي آن ميريزند ، لك باقيمانده را با خيساندن در آب ليمو و سپس در معرض نور خورشيد قرار دادن از بين ميبرند، البته براي پارچه هاي سفيد كتان يا پنبه اي ميتوان از آب ژاول استفاده كرد ولي نميتوان از اين ماده براي پارچه هاي ابريشمي يا پشمي يا رنگي استفاده كرد .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 14:45  توسط نظری  |